מנחי דיפלומה

לימודי הדיפלומה בפרמקלצ’ר הם לימודי המשך לקורס תכנון פרמקלצ’ר 72 שעות (PDC).

מטרות התהליך הלימודי הנקרא “למידה פעילה” (Action Learning) הן:

  1. לקיים מסגרת גמישה ומפרה בה ניתן להעמיק ולהתנסות בתכנון ויישום פרמקלצ’ר במגוון רחב של תחומים
  2. ליישם הלכה למעשה את עקרונות ושיטות הפרמקלצ’ר בשלושה רבדים עיקריים:
  • יצירת אורח חיים פשוט, צנוע, חסכוני ויעיל.
  • שילוב פרמקלצ’ר במקצוע ובפרנסה נאותים אשר מממשים את הייעוד והכישרונות האישיים של המתלמד ותורמים לתיקון עולם.
  • עבודת שיקום וריפוי האקולוגיה הפנימית, האנושית והקהילתית שלנו.

אין ספור גירסאות של PDC מיושמות ברחבי העולם, כל אחת עם דגשים שונים ולכן לא נוצר מדד בין לאומי מוסדר להסמכת “מתכנן פרמקלצ’ר”. עם זאת, רוב מי שמסיים קורס PDC חש צורך להעמקה, לימודי המשך והנחייה ליישום הדרך בחייהם.

תוכנית הדיפלומה הוצעה למסיימי PDC מאז שנות ה90 בעיקר באנגליה ואוסטרליה כדרך לתמוך באנשים אשר רוצים לקדם את מקצוע הפרמקלצ’ר. בשנים האחרונות נעשתה חשיבה מחודשת על דרכי הליווי, ההגשה והתיעוד של התוכנית וכיום היא מוצעת בגירסה משופרת ואינטרנטית באנגליה, ובין -לאומית בחסות אוניברסיטת גאיה.

בארץ הוסמכו כעשרה דיפלומטים דרך טליה שניידר ויאן מאטין בנג בחסות הארגון הבריטי והנורווגי וכן מספר דיפלומטים נוספים על ידי קרן יעבץ וענת גנץ בהכרה של ארגון הפרמקלצ’ר הישראלי.בשנתיים האחרונות מוביל גלעד מרגלית תוכנית דיפלומה המבוססת על התוכנית של אוניברסיטת גאיה בה לוקחים חלק כ-10 מתלמדים וצפויים להתחיל השנה מחזור נוסף תלמידים נוספים. התוכנית מוכרת על ידי פרמקלצ’ר ישראל.

טליה שניידר

מנחה דיפלומה

טליה שניידר

טליה שניידר היא בעלת הוצאת הספרים האקולוגית היחידה בארץ, הוצאת יער. היא עצמה כותבת ומתרגמת ספרות מעשית בפרמקלצ'ר, כולל 'גן עדן בפתח הבית', 'חוג טבע גן עדן לילדים' ואחרים. סך הכל כתבה והוציאה עד כה 8 ספרים. בזכות התמדתה בעבודה זו יצרה טליה  נגישות למידע מעשי וברמה גבוהה לקורא הישראלי המבקש לחיות ירוק-עמוק, וגם לחגוג את החיים. טליה מדפיסה אך ורק ספרות ישומית, ומדגימה את הדברים גם בביתה ובחיי משפחתה, יום יום.

עוסקת בחינוך שנים רבות עם ילדים ומבוגרים. חיה  ומלמדת פרמקלצ'ר משנת 1998, ועושה את זה כל יום קצת יותר טוב, ויותר לעומק. יחד עם בעלה הקימו את משק צוף בפרדס חנה, וכיום חיים עם ילדיהם בקהילה קטנה ליד ירושלים, קהילת 'ברכת שלום'. בשנים האחרונות פועלת בשיתופעולה עם המועצה לשימור אתרים, בהקמת חוות בית ילין שבמוצא.

גלעד מרגלית

מנחה דיפלומה

גלעד מרגלית
מאז אני זוכר את עצמי חקרתי ושאלתי שאלות. בגיל צעיר נחשפתי לנושאים סביבתיים וחברתיים והייתי פעיל בארגונים שונים. אחרי שנים של פעילות סביבתית וחינוכית במסגרות שונות ועבודה באימון ספורט אתגרי וסיירות לנוער נסעתי ב1999 ללימודי תואר ראשון בחינוך והדרכה חוויתית ותכנון בר קיימא באריזונה. (Prescott College )
 
השהייה בטבע העוצמתי של מערב ארה"ב גרמה לי להרגיש מחד מנותק ומאידך רצון עז ללמוד ולהתחבר לטבע. שם נחשפתי לראשונה לפרמקלצ'ר ומייד הבנתי שזו מערכת התכנון ותפיסת העולם שמחברת כל כך הרבה חלקים בפאזל של חיי. מאז התלמדתי אצל המורה והמתכנן הותיק Tom Ward  באורגון, עשיתי שם קורס מורים, עבדתי ביערנות אקולוגית, בבניה טבעית וכעוזר בקורסים. חזרתי לארץ ב2003 ומאז הדרכתי קורסים מלאים בקיבוץ כברי, בסחנין, בחווה ואדם ובצבעון. בחווה ובצבעון יצא לי לתכנן מערכות במגוון רחב של נושאים וקנה מידה (לימוד,התנהלות, מים, בניה ועוד). במקביל השלמתי קורס שנתי של שומרי הגן והשתלמתי במגוון רחב של תחומים אקולוגיים, חברתיים ותרבותיים. ב2008 עשיתי דיפלומה בהנחיית Jan Martin Bang, הייתי שותף בהקמת ארגון הפ"ק הישראלי ועברתי לקיבוץ צבעון בגליל להקים את המרחב ללימוד אקולוגי בו התקיימו במשך שנה קורסי פ"ק מתקדמים, תוכניות מתלמדים ופרויקטים אקולוגיים מגוונים. בשנים האחרונות אני בונה ומבסס את התוכנית לליווי אישי בלימודי פ"ק מתקדמים ודיפלומה ונהנה ללוות רבים וטובים במסעם ליישום הפ"ק במעגלי וענפי חייהם. מאז 2011 אני מתגורר בישוב קדיתא שליד צפת וממשיך לפעול למען הזכות האנושית הבסיסית לקיום אורח חיים מקומי, קהילתי ובר קיימא, אשר מפחית בתביעת הרגל האקולוגית והחברתית, משקם את האדמה ומחזיר לאנשים את העוצמה לנהל את חייהם בכבוד. אחרי 15 שנים בתחום הבנתי והפנמתי שבשבילי הדבר הכי חשוב והכי קשה ללימוד ויישום הוא "אזור אפס": אקולוגיה אנושית.. ובמסע הארוך ללימוד וריפוי הנופים הפנימיים שלי (Inner Landscapes) אני יותר ויותר משקיע שם את מרצי.

אסף צ'רטקוף

מנחה דיפלומה

אסף צ'רטקוף
מלמד את עצמי פרמקלצ'ר מ-2003 (לאורך הזמן זה נהיה יותר ויותר רציני). מקים "המעבדה הוירטואלית לקיימות" או בקיצור "בידיים" (מאי 2010) ו"הסדנא הקהילתית לקיימות בטבעון" (נובמבר 2012). מוסמך לדיפלומה בפרמקלצ'ר בימים אלו ממש. חי בטבעון, וחושב על הממשק בין העיר לכפר, עם הפנים קדימה.

ברק בן חנן

מנחה דיפלומה

אני לומד עוסק ויוזם בתחומי הפרמקלצ'ר (קיימות מעשית) והעסקים החברתיים. מקים 'דרך היער' ו'הגנרטור לצמיחה מקומית'. מנחה דיפלומה ובקורסי PDC, יוזם ומתכנן תוכניות והכשרות בתחום הפרמקלצ'ר. עוסק בתכנון פרמקלצ'ר ללקוחות פרטיים ומוסדיים, ניהול פרוייקטים וגינון קהילתי. גר בשכונת מעוז אביב בתל אביב ופעיל להפיכתה משכונה קיימת למקיימת. נשוי לתמר, אבא לאביתר זהר ובארי המקסימים.