עדכון ועד מנהל לשנת 2013

האסיפה

שלום לכל חברי העמותה,

בשורות מטה תמצאו עדכון אודות השנה החולפת. מוזמנים להוסיף הערות ושאלות בגרסת ה-OPENSOURCE של המסמך, נשתדל לענות בשבועיים הקרובים עד האסיפה ולחדד את מה שדרוש. באסיפה נציג גרסה מעודכנת.

מוזמנים גם להכנס לתכנון ה-OPENSOURCE לשנת 2014 ולעזור לערוך ביחד.
להתראות באסיפה

ברק

עדכון ועד מנהל:

עוד מעט וחלפה לה שנה מאז הפנינג הפרמקלצ’ר השני והאסיפה הכללית השנתית שערכנו ב’יש מאין’ בנהלל. זו היתה שנה מלאה עשייה בקהילתנו הקטנה והמתפתחת. שנה בה היתה תחושה שהעשייה והגישה שאנו מקדמים מתחילה לקבל אחיזה ב’קהל הרחב. המון תלמידים חדשים שסיימו קורס PDC, התפתחות מרשימה של פרוייקט החדשים יערות המאכל, אתר בידיים, המרכז בשדמה, התיישבות אקולוגית בקדיתא, הפעילות במרכזים הותיקים בחווה ואדם, אדממא, פרמה, עץבעיר, לוטן, יש מאין ועוד, גינות קהילתיות, חקלאות עירונית, שכונות מקיימות ועוד ועד.

תקצר היריעה מלתאר את כל שנעשה בדרום ובצפון, בעיר ובכפר, יוזמות קטנות כגדולות. התרכזנו במכתב זה על שנעשה במסגרת העמותה כדי לעזור ברוח חזון העמותה, ולתמוך בפעילות אנשי המקצוע המורים, התלמידים וכל מי שפרמקלצ’ר קרוב ללבו ופועל בדי שאלו יוכלו להוביל יצירת תרבות חיים מקיימת בישראל.

באופן כללי אנו מרגישים שהפעילות במהלך השנה היתה לפחות עבור מי שנמצא מחוץ למעגלי העשייה הפנימיים בעמותה על ‘אש קטנה’ ונועדה בשל מגבלות תקציב, זמן ובעיקר לבסס את מסגרות העבודה והפלטפורמה הפיזית והוריטואלית שיצרנו בשנתיים האחרונות- ההפנינג, האתר ופעילות הפייסבוק וכן להמשיך להוות כתובת עבור יחידים וארגונים שביקשו ללמוד, לשתף פעולה או ליזום פרוייקטים לקידום הקיימות בישראל.

מבחינת פעילות העמותה היה המשך נסיון לבסס בעלי תפקיד, מנכ”ל, עורך מדיה דיגיטלית וכדומה שיוכלו להגדיל משמעותית את פעילות והשפעת העמותה. מהלך זה כלל הרבה פגישות, חשיבה,דיונים ותחילת תכנון מחודש אך לא הגיע לכדי מימוש. כנראה שיש למהלך זה את הקצב שלנו ואנו סבורים שהזרעים לכך נזרעו ומצפים שהם ינבטו בקרוב.
באופן כללי אנו סבורים שאם רוצים לעלות מדרגה בפעילות כדאי שיותר אנשים יקחו חלק ובעיקר אחריות ויהפכו פן כזה או אחר בפעילות העמותה לשלהם.

להלן עיקרי הפעילות בשנה החולפת:

הפנינג

 • הוחלט להפריד בין קיום האסיפה השנתית בדצמבר להפנינג כדי לתת מקום לשניהם וכדי שההפנינג יהיה בתקופה בה מזג האוויר מתאים יותר.
 • נקבע מקום ומועד להפנינג הבא- מאי ב’חווה ואדם’ במודיעין בצמוד ליום הפרמקלצ’ר העולמי ובהובלה של עידן אלייקים

מדיה דיגיטלית

 • בוצעו תיקונים באתר לאחר השקתו בהפנינג שעבר, עודכן תו הפרמקלצ’ר, המשיכה פעילות ניהול דף הפייסבוק ומערכת רשימות התפוצה.
 • הצטרפו לאתר חברים ובעלי מקצוע רבים כמו גם מרכזי פרמקלצ’ר מובילים כגון ‘לוטן’ ‘פרמה’ .
 • הסרנו את הצורך באישור מנהל אתר ובתשלום דמי חבר על מנת להעלות תכנים לאתר ואנו מזמינים את כל העוסקים במלאכה להצטרף.
 • פורסמו קורסים וסדנאות רבות והגיעו תלמידים רבים אליהם דרך האתר ודרך הפניות של הועד המנהל של תלמידים למורים השונים.

יוזמות נוספות

 • יצרנו שיתוף פעולה עםo-share – יצרתי אתם את שיתוף הפעולה ופתחנו אפשרות לנהל קהילת שיתוף של פרמקלצ’ר ישראל בתוך המערכת שם.
 • העמותה הצטרפה ליום מעשים טובים. הודעה תצא על כך בקרוב.
 • אירחנו מורים מובילים מהעולם וקישורנו אותם ליוזמות בארץ- ג’יליאן הובי וסטארק הוק- נוצרו 2 סדנאות בעץבעיר והרצאה בפסטיבל קיימות עירוני בבאר שבע וסיורים לשתי המורות במעוז אביב
 • התקיים שיתוף פעולה ותמיכה נרחב במחקר של חגי מרום אודות קורסי הפרמקלצ’ר וקהילת הפרמקלצ’ר בארץ במסגרת לימודיו לתואר שני. במסגרת המחקר חגי ראיין מורי פרמקלצ’ר רבים ונתן תמונה חלקית של היסטוריית פעילות הפרמקלצ’ר בארץ והתפתחות היוזמות השונות. חגי יפיץ את המחקר בקרוב.

כתובת לפרמקלצ’ר בארץ

 • מענה שוטף למיילים ופניות לעמותה -הפניית מתעניינים לקורסים בארץ, פניות לתכנוני שטח ויוזמות לאנשי המקצוע הרלוונטיים.
 • מכתבי המלצה למספר תלמידים שבקשו מלגות ואישורים עבור לימודים בחו”ל

ניהול העמותה

 • סיום תהליך פתיחת החשבון בפועלים כדי שיוכל להחליף את החשבון בבנק הדואר.
 • העברת זכויות חתימה בבנק הדואר אל שושנה וברק ושחרור דור ואלכס מזה
 • התחלת תהליך סגירת החשבון בבנק הדואר
 • הסכם ותשלום לאסף צ’רקוף על התיקונים הקריטיים הנדרשים לאתר
 • סדר במשימות האינטרנט הדחופות
 • הכנסת אחראי תחום אינטרנט- מיכאל פיין הצטרף לזמן מה, עשה עבודת קודש, ולא יכול היה להמשיך
 • תהליך חשיבה על עתיד העמותה של ברק ביחד עם אסף יבנאי, אסף יבנאי ריכז כאן תובנות מהשיחות , ניהלנו דיונים באינטרנט וטלפון על זה אבל בינתיים זה לא תפס תאוצה. בתכלס צריך להכנס מנכ”ל שיניע בשוטף וירתום אנשים לעשייה
 • המשך עבודה על סדר בתקציבים ובמסמכים הנדרשים לשם קבלת אישור ניהול תקין-אמור להסתיים עד האסיפה הקרובה- בטיפול של שושנה.
 • גישושים ראשונים לבדיקת אפשרות אחוד פורמלי של עמותת פסטיבל אקטיביזם ועמותת ארגון הפרמקלצ’ר הישראלי על מנת להקל בנושאים הלוגיסטיים של קיום עמותה

מחשבות להמשך:

תכנון פעילות הארגון לשנים שיבואו:
פעילות העמותה לתפישתנו צריכה לשקף את הרעיונות’ אך יותר חשוב את ‘האנרגיה’ שיש לאנשים לקחת לדחוף קדימה מטרה זאת או אחרת במסגרת העמותה.
קיים צורך בהחלטה על מטרות העמותה ויותר חשוב מכך לשים בצד המטרות גם אמצעים של תקציב ובעיקר זמן כדי להביא אותם לידי מימוש. רעיונות יש הרבה אך נדרשים מעשים. באסיפה הקרובה נקיים מעגלי עבודה בתחומים שחברי העמותה יחשבו שכדאי לקדם.
יצרתי לצורך כך מסמך תכנון ב-OPENSOURCE עם מחשבות ראשונות בנושא, מוזמנים להכנס לחשוב ולערוך יחד.

חילופים נדרשים בועד מנהל:
מאשה דולב הצטרפה לועד מנהל באסיפה הקודמת אך מהר מאד הבינה שלא תוכל באמת להפנות זמן וקשב לעמותה השנה וביקשה למצוא לה מחליף שעד כה לא נמצא. שושנה וברק גם לאחר שנתיים+ של עשייה אינטנסיבית במסגרת העמותה, וואחרי שנה עם הרבה התפתחויות אישיות שדרשו את הקשב שלהם( ילד, נכדים, מעבר דירה, הקמת עסק וכו’), מרגישים שהגיע הזמן שיקחו צעד הצידה ויתנו לאחרים לקחת יוזמה ולהוביל את העשייה במסגרת העמותה.
אנו קוראים לכל מי שסבור שהכלי של העמותה הוא חשוב בקידום העשייה והעוסקים בכך בארץ להגיש מועמדות לועד המנהל ולהעמיד עצמם לבחירה באסיפה הקרובה. מועמדות הכוללת מספר מילים על העשייה והסבר מדוע מעוניינים להבחר יש לשלוח לinfo@permacultureisrael.org ואנו נפרסם זאת לקראת האסיפה.

אנו (ברק ושושנה) נשמח להיות ועזר, להעביר את המקל בצורה מסודרת, לייעץ ולעזור ליצור המשכיות ביוזמות שכבר רצות.

תקציב:
באסיפה הקודמת אושר שינוי בדמי החבר אך למעשה הוא יכנס עבור רוב החברים לתוקף רק בתום שנה זו, דבר שלא הותיר תקציב כדי לתגמל מנכ”ל או בעלי תפקיד נדרשים אחרים שעבודתם תצריך קשב רב.
אנו חושבים שדמי החבר צריכים להשאר על 240 ש”ח ולאפשר לחילופין ל’שלם’ זאת ב’שפע’.
ראו בלינק זה מחשבות על מהות העשייה והתקציב המתוכנן ל 2014. הועד המנהל שיכנס יעדכן את התכנון השנתי והתקציב הנדרש לכך בהתאם לתוכנית העבודה שהוא יגבש לשנה הבאה

ייצוג באתר ובתו הפרמקלצ’ר
כל זמן שאין מנגנון אוטומטי לזה ואין מומנטום של הרבה חברים שמצטרפים יש אחלה פלטפורמה אבל בפועל אין מספיק תוכן ומצטרפים כדי שזה יהיה משמעותי.
יש גם משהו באופן בו חלק ממי שעוסק בתחום רואה את תפקיד העמותה עבור הקהילה, שגם לדעתנו מנע מכך להתרומם.
כדי שמשהו יזוז אנו חושבים שהמטרה הכי חשובה בשנה הקרובה מבחינת האתר והתו היא ליצור בסיס רחב ככל האפשר של אנשים שלוקחים חלק פעיל קטן כגדול. זה אומר קודם כל שכל מי שהוא חלק מקהילת הפרמקלצ’ר בישראל, חבר עמותה או לא חבר עמותה יקבל ייצוג באתר ותו הפרמקלצ’ר.
כדי להקל שינינו לאחרונה את קוד האתר כך שיאפר אישור הרשמה לאתר מבלי צורך באישור אדמין, אנו גם מזמינים כל בעל מקצוע, מורה ומיזם לבקש שימוש בתו. הועד המנהל החדש יקבע את מדיניות השימוש בו לשנה הבאה-תשלום, אחוז מפעילות, שפע, או כל רעיון אחר.

תודה לכולם,
שתהיה לנו שנה ברוכה מלאת עשייה
שלכם,
ברק בן חנן
חבר ועד מנהל

כתיבת תגובה

כתובת הדואר האלקטרוני שלך לא תופיע באתר.