מתכננת פרמקלצ'ר, מורה לפרמקלצ'ר, ובעלת דיפלומה בפרמקלצ'ר PC. DIP. מטעם ארגון הפרמקלצ'ר הבריטי. טליה היא המורה העיקרית בקורסים של יער. היא גדלה באזור הרי יהודה, וחזרה לגור בהם לאחר שאספה ידע רב מעבודה ולימודיה באנגליה, וולס, הודו וישראל.

היא התחילה את דרכה בחברה להגנת הטבע, שם התגבשה בה הידיעה כי יעודה הוא לשלב את אהבתה לצמחים עם אהבתה לאנשים. היא למדה ארכיאולוגיה ומחשבת ישראל, והתמקצעה כגננית-נוי מוסמכת, אך עם סיום לימודיה בארץ חשה כי 'לא יתכן שזה כל מה שיש לגינון להציע, הרי ברור שהטבע מזמין אותנו להרבה יותר מכמה טכניקות וגינונים', ויצאה ללמוד פרמקלצ'ר באנגליה. באותם ימים אף אחד בארץ לא שמע את המילה "פרמקלצ'ר".

מיד עם שובה חצתה טליה את הארץ לאורכה ולרוחבה כדי להפיץ את בשורת הפרמקלצ'ר. היא חזרה לשבת בעמק הולדתה, עמק בית זית, ושתלה למרגלותיו את יער האוכל (Food Forest) הראשון בארץ. זהו בוסתן מקומי זעיר על שטח של כרבע דונם, שהיום כ-15 שנה אחר כך, משגשג שפע פירות: רימונים, תאנים, סברס, תפוזים, תמרים ועוד. היער נשתל בהשראת ביקורה אצל 'האבא של יערות האוכל בעולם' הלוא הוא הזקן Robert Hart שכבר נפטר בשיבה מוקף ביער האוכל שטיפח כל חייו.

עוד באותו זמן, בצידו השני של עמק בית זית, הקימה וניהלה טליה את אתר השומרה ביער ירושלים, בשיתוף עם הקרן הקיימת לישראל והועד לאיכות החיים הר נוף (שנודע אחר כך בשמו ועד השומרה, בעקבות הצלחת האתר). האתר פעל במשך 7 שנים בשילוב עם אשת הפרמקלצ'ר חגית מימון, ויצר מודל ליצירת יער מקומי בכוחות אנשי הקהילה החיים סביב היער, תוך יצירת קשר עמוק ובר קימא בין העיר ליער. בשומרה שיתפו פעולה אנשי בית זית, הר נוף וקרית משה, בהדרכת צוות שכלל מדריכים ומדריכות מכל הזרמים בישראל.

"פרמקלצ'ר היא עבורי כמו אריגת שטיח… מצאתי שיכולתי לשלב בתוך השיטה הזאת את כל המיומנויות שאספתי והשתלמתי בהן במהלך חיי, ולארוג אותן יחד לידי שלמות אחת. גם אריגה היתה אחת מהן, אבל אין בשבילי כמו לארוג את הבית אל תוך הגינה ואת הגינה לתוך הבית…" (טליה שניידר, בראיון לתכנית הטלויזיה של דליק).

טליה שניידר היא בעלת הוצאת הספרים האקולוגית היחידה בארץ, הוצאת יער. היא עצמה כותבת ומתרגמת ספרות מעשית בפרמקלצ'ר, כולל 'גן עדן בפתח הבית', 'חוג טבע גן עדן לילדים' ואחרים. סך הכל כתבה והוציאה עד כה 8 ספרים. בזכות התמדתה בעבודה זו יצרה טליה נגישות למידע מעשי וברמה גבוהה לקורא הישראלי המבקש לחיות ירוק-עמוק, וגם לחגוג את החיים. טליה מדפיסה אך ורק ספרות ישומית, ומדגימה את הדברים גם בביתה ובחיי משפחתה, יום יום.

עוסקת בחינוך שנים רבות עם ילדים ומבוגרים. חיה ומלמדת פרמקלצ'ר משנת 1998, ועושה את זה כל יום קצת יותר טוב, ויותר לעומק. יחד עם בעלה הקימו את משק צוף בפרדס חנה, וכיום חיים עם ילדיהם בקהילה קטנה ליד ירושלים, קהילת 'ברכת שלום'. בשנים האחרונות פועלת בשיתופעולה עם המועצה לשימור אתרים, בהקמת חוות בית ילין שבמוצא.

כמה ממורי הפרמקלצ'ר של טליה, מהטובים בתחום: Ken Fern George Sobol, Patsy Jerarad, , Grahm Bell, Yan Bang, Thomas Bryn, Dave Clarck ואחרים – כולם תלמידים ישירים של ביל מוליסון מייסד שיטת הפרמקלצ'ר.

הכשרה: מורה PDC מוכר ע"י פרמקלצ'ר ישראל, מנחה דיפלומה מוכר ע"י פרמקלצ'ר ישראל.

תחומי עניין ועיסוק (לפי פרח הפרמקלצ'ר):
– אחריות כלפי האדמה והטבע
– בריאות הגוף והנפש
– הסביבה הבנויה
– כלים וטכנולוגיה
– כלכלה ומימון
– תרבות חינוך ומידע
– מקרקעין‬ ‫וממשל‬ קהילה
– כלי תכנון פרמקלצ'ר והאתיקות

מאמרים

שותפויות עם מורים

שותפויות עם ארגונים

גלריית תמונות

התחברות לאתר

עדיין לא חבר? הצטרף עכשיו!