חג לאילנות

שלום חברים וחברות יקרים,

בסוף השבוע הקרוב נחגוג יום הולדת לאילנות, חג מקומי, טקסי, שורשי הקשור לאהבת האדם והאדמה.

כבר ניתן לראות את השקד- סמל החג- פורח. השקד שוקד להניח את הכתר המרהיב על נופו ולהזכיר לנו את מהות החיים.

מהות שהייתה ברורה לאבותינו בשקידת עבודת האדמה:

שקד נמר על עריהם” – (ירמיהו ה,ו)

“……כי שקד אני על דברי לעשותן!”(ירמיהוא, יא-יב),

“אשרי אדם לי לשקד” (משלי ח לד),

בבוסתנים העתיקים ניתן לראות שהחקלאים נטעו חגורת עצי שקד. השקד הוא עץ תועלת חשוב הן בערכו החינוכי, והן בתרומתו ליער המאכל.

 ט”ו בשבט הוא יום ההולדת לעצים, תזכורת חשובה על כך שעתיד האנושות תלוי בנשימות העמוקות שלהם- את החמצן שאנו נושמים ופולטים בצורת CO2 הם מתמירים חזרה לחמצן. העצים מספקים צוף לדבורים, ומחזיקים את הקרקע כך שלא תנוע.

העצים מייצרים את השכבות העיליות של הקרקע באמצעות חומר אורגני רב שהם משלים המחפה את הקרקע ומתפרק לאדמה. באדמה חיים  יצורים רבים התורמים לפלנטה, ומים נאגרים בה על מנת להרוות את כל בעלי החיים.

תפוקות נוספות של העץ:

                                                                                                      לחץ להגדלה

 לקראת חג האילנות כתבנו כמה עצות מועילות למען עתידנו המשותף:

נשיר ירוק עד– על מנת לנהל את תאורת הגן כראוי יש לשתול עצים נמוכים ונשירים במפנה הדרומי. בחלקים הקרובים למרחבי מגורים ניתן לבחור בעצים גבוהים יותר. גם במפנה הצפוני יש לנטוע עצים גבוהים. עצים גבוהים בחזית הצפונית ונמוכים באזור המגורים יסייעו לנו לנהל את משטר הרוחות כך שהרוח תשבר באזור המגורים ותגבר ההגנה על העצים הפגועים.

בחירת זן העץ– תפקוד, ריח וצבע חשובים מאוד למיקום העץ. עץ שמשמש אותנו באופן יום-יומי או כזה שדורש אחזקה גבוהה נקרב לסביבת מגורים (למשל עץ לימון או אבוקדו).
עץ אשר מספק לנו נוי או עץ החסין לאיתני הטבע נרחיק מאזור המגורים (למשל עץ תאנה או זית). עץ אשר אינו דורש אחזקה או מסכן את יושבי הבית בצורתו וגודלו נרחיק מאוד מאזור המגורים לחורשות וליער (למשל עץ אקליפטוס, אורן, או פיקוס)
  • גודל חופה – חופת העץ עשויה להיות בגדלים שונים הקשורים לסוג העץ ולמיקרו האקלים הסורר באזור.

עדיפות למקם עצים קטנים במרחבים החיצוניים של המערכת  (במפנה הדרומי), ובמרחבים בפנימים (במפנה הצפוני) נמקם את העצים הגדולים יותר.

אוייבים טבעיים – גם לעצים יש אוייבים טבעיים. על מנת לשמור על איזון ולהגן על העץ ניתן לפעול בדרכים הבאות:

  • להנמיך תוספים מלאכותיים, ולחזק את המערכת
  • להשקות עצים עפ”י אופיים: עצי ארץ ישראל – פעם בשבוע – לזמן ממושך; עצים סבטרופים – פעמיים בשבוע לזמן מועט; עצים טרופיים – לעתים דחופות לזמן מועט
  • נהול  – לגזום כל עונה, לחזוק עצים אנדימים (מקומיים), לטייב הקרקע פעם בעונה

שילובי עצים – כמו אנשים, גם העצים אוהבים לחיות אחד ליד השני:

שתילה – חפירה חיפי קימפוסט

שתלו לפי עונות: נשירים בעונות הרטובות וירוקי עד לאורך השנה.

  • ערבבו את אדמת האם בקומפוסט
  • שתלו והדקו סביב ע”י דריכה קלה
  • חפו סביב בחומר חיפוי כבד
  • הכינו את הערוגה לקליטת מים
  • השקו במשך שבועיים, למעט בימי גשם.


חלוץ ממשיך דרך חברת שיא

  את ההשראה להקמת הבוסתן נקבל מהחורש הטבעי ברחבי הארץ: חורש המקיים אינספור אינטראקציות, מכיל מגוון חיים רב המעיד על יציבות ביולוגית. כמו בחיים תמיד יהיו התחלה וסוף…

חג שמח – ולכו להצביע, סליחה לנטוע

באהבה מכללת פרמה

פוסט זה פורסם בקטגוריה בריאות הגוף והנפש, מאת יהונתן תפוחי. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

מי אני?

כמה מילים על יהונתן תפוחי

יהונתן תפוחי
התמחות המיזם לימודים מעשים (עבודת כפיים,ותרגול אקטיבי) למען העמקת הקשר בין האדם לסביבותיו המשתנות(שטחים עירונים,כפרים,יערות או מדבריות) זהו מיזם עצמאי הפועל משנת 2002 בשיתוף פעולה עם כל אדם/ גוף המאמינים באהבת האדם והסביבה. אך אנחנו עושים את זה ........ מכללת פרמה- המכללה מאגדת את מיטב בעלי המקצוע בתחום האקולוגיה והפרמקלצ'ר בארץ. במכללה נלמדים קורסי פרמקלצ'ר, גננות, בריאות הגוף ושימושים נאותים בסביבה ובנוף עירוני או כפרי. עיצוב גינות פרמקלצ'ר- אנו מתכננים גינות ויערות מאכל, מערכות מים אפורים וקומפוסטציה. בנוסף אנו מספקים שירותי יעוץ נופי, סביבתי ואדריכלי למען יצירת סביבה אנושית יעילה וחסכונית, תוך יישום עקורונות אקולוגיים והגדלת שפע. "פרמה" חרטה על דגלה את ערכי הדאגה לאדם, המבקשים לתמוך בהגשמתו הבסיסית: שמחת חיים, בטחון, שפע, יצירתיות, שתוף פעולה ואהבה. במרדף אחר תשוקותיו וגחמותיו, האדם המודרני שכח את ערכיו, והמציא קיצורי דרך כדי להשיגן במהירות ובכמויות גדולות. זוהי מגמה הקשורה למשל לתרבות הצריכה, לעיוורון לשוקי עבדים ונשים, לניצול אגרסיבי של הטבע והשחטתו, לזיהום הנפש שלנו ולעוד ועוד תחלואים. זהו המקור לתחושת הכאוס שעולה בליבו של כל אחד מאיתנו מעת לעת, כאשר מנגנוני ההדחקה שלנו כבר לא מצליחים להדחיק... לכולנו יש חלק בתוהו ובוהו הזה, אך יחד עם זאת אנו מבינים שהפתרון מצוי בליבה של כל בעיה, והוא מבקש לבקוע, לגדול ולהיות למשהו אחר. פריצת הדרך שלנו היא השילוב בין החדש לישן, בין הידע האקדמאי לפועל בשדה, בין הדתי והחילוני, בין הקצוות... אנו ב"פרמה" מאמינים שעשייה אקולוגיה אמיתית מחייבת אותנו בראש ובראשונה לפעול ממקום ערכי עמוק, מקום של התבוננות ועשייה מתוך התעוררות ופיקחות איטית, הקשורה לתרגול והבנה של עצמנו ומרכיבי הסביבה.    

כתיבת תגובה

כתובת הדואר האלקטרוני שלך לא תופיע באתר.