מורי PDC

פרמקלצ’ר היא שיטת תכנון מעשית הדוגלת ביישום עקרונות אקולוגים בבית, בגינה, בבוסתן, בקריירה ובכול מקום בו תרצו ליצור שפע.
השיטה משלבת ידע קדום עם תפיסה עכשווית שיוצרת יחד תרבות בת קיימא.
השיטה דוגלת במינימום מאמץ ומקסימום תפוקה, במטרה לחסוך זמן, כסף וכוח אדם.

הקורס נותן כלים איך לחיות חיים טובים ואקולוגיים בעיר ובכפר, ומקנה יסודות בתכנון ועיצוב מערכות מקיימות במעגלי החיים השונים- בבית, בגינה, בעבודה ובשכונה.

בקורס נלמדות שיטות לתכנון הבית והחצר, צרכנות אחראית, גינון אקולוגי, גידול ירקות טיפול בעצים בצורה נאותה, כלכלה אקולוגית, גינות קהילתיות, קומפוסט, זיהוי דפוסים ותבניות בטבע שהופכים אותו לכה יפה, יעיל ושופע ולימוד כיצד להשתמש בעקרונות אלו ליישומם בחיים בעיר ובכפר ועוד

הקורס מקנה תעודת בוגר קורס (PDC (permaculture design course המוכרת על ידי ארגון הפרמקלצ’ר הישראלי, וברחבי העולם.

בוגרי הקורס מיישמים את עקרונות התכנון והקיימות שהם לומדים בקורס בשלל עיסוקיהם המקצועיים והאישיים. בין בוגרי הקורסים תוכלו למצוא כאלו העוסקים בתכנון אקולוגי, חינוך, מיזמים קהילתיים , ניהול פרוייקטים, ייעוץ, אדריכלות, גינון ועוד אך גם משתמשים בעקרונות אותם הם לומדים בקורס במקום העבודה הקיים שלהם, אם זה באינטרנט, בנק או בית ספר ומובילים שם שינוי לעבר תפיסה בת קיימא.

ברחבי הארץ מתקיימים מספר קורסי פרמקלצ’ר לאורך השנה.

אתם מוזמנים להתעדכן בקוביית ‘אירועים בפרמקלצ’ר ישראל’ בצדו השמאלי של האתר בקורסים סדנאות ואירועים  קרובים הנפתחים קרוב באזור מגוריכם.

מחפשים מורה פרמקלצ’ר ולא מוצאים? רוצים ליזום קורס פרמקלצ’ר באזורכם וצריכים עזרה?

צרו קשר!

 

חגית קירט ברט

מורה PDC

חגית קירט ברט

בס"ד

 נולדתי (שנת יצור 1976) וגדלתי במושב בית אלעזרי, בת זקונים למשפחה חקלאית . הורי גידלו כ 50 דונם של בוסתני עצי פרי, פרדסי הדר ומגוון ירקות בשיטת חקלאות "בעל". הורי הבינו שבריאות היבול  קשורה בהכרח בפוריות האדמה ובמגוון הביולוגי. גדלתי הכי קרוב לאדמה והתנסיתי בשלל עבודות חקלאיות. למדתי לזהות ולהכיר את טעמו וסגולותיו של כל צמח בר אשר גדל בשדה.

בהמשך למדתי הדרכת טיולים ותרתי את הארץ עם קבוצות רבות של מטיילים לאורכה ולרחבה, כאשר משכו את ליבי שכבותיה הגיאולוגיות, ההיסטוריות והאנושיות (אורחות החיים בעת העתיקה) של הארץ המופלאה הזאת. את הדרכים הכרתי בעיקר לפי הצמחייה הנפוצה בהם.

במקביל , למדתי קורס מתכנני פרמקלצ'ר אצל טליה שניידר בעין גדי (בשנת 2002). מיד הבנתי שהגעתי לתחום ייעודי. כל הידע שהיה טבוע בי קיבל המשגה , ומכאן נפתח לי שער של תובנה כיצד באופן מעשי יכולים אנו לחיות ולגדל את גן העדן בחיינו.

תמיד נמשכתי אל המדבר ואתגר אותי להבין כיצד מיישמים פרמקלצ'ר בתנאיו הייחודיים של המדבר. במהלך שנים חקרתי את הנושא וזכיתי להצלחות מרגשות.

מאז תכננתי מערכות פרמקלצ'ר רבות. תחום הלימוד וההוראה טבעי לי ולכן מהר מאוד מצאתי את עצמי מלמדת ומעבירה קורסי פרמקלצ'ר. עמלתי בהכנסת התחום למערכת החינוך (הקמת חווה אקולוגית לימודית בבי"ס מבואות בנגב, ריכוז תחום סביבה בקרן קרב אזור דרום, כתיבת תכניות חינוכיות עבור בתי ספר וגנים גם בקרב האוכלוסייה הבדואית, השתלמויות לצוותים חינוכיים). בשנת  2007 עשיתי את קורס המורים הראשון שהתקיים בארץ , ומאז מלמדת PDC ומכשירה מתכננים רבים ונפלאים. בנוסף, תכננתי והקמתי גינות פרטיות וקהילתיות. כמו כן, מתעסקת באמנות אקולוגית, בניה באדמה , קדרות , צמחי מרפא, תזונה טבעית ועוד

זכיתי להיות שותפה בהקמת ארגון הפרמקלצ'ר הישראלי. אני טיפוס מאוד אינדיבידואליסט שמאמין בקהילתיות. מאמינה בתיקון עולם ושיש לנו כאן תפקיד ויעוד . מאמינה בלעורר את הרצון ושיש לנו מלא כוח לעשות ולהשפיע טוב!

 

כיום, מתגוררת ביחד עם ערן בעלי ושלושת ילדינו האהובים, בישוב מרחב עם , אשר במרחבי הר הנגב. אנו חווים כאן חלוציות , קהילתיות והרגשה שיש עוד מלא מה לעשות...

שי שחל

מורה PDC

שי שחל

אגרונום, מתכנן פרמקלצ'ר, בעל תואר שני במדעי החקלאות, בוגר מרכז השל לחשיבה ומנהיגות סביבתית, גנן אקולוגי, מתכנן גינות ומפקח על גינון ציבורי. מרכז את נושא הקהילה והסביבה במועצה האזורית עמק יזרעאל ומלמד פרמקלצ'ר משנת 2008. אוהב עצים ואנשים

עדית לב-רן

מורה PDC

עדית לב-רן

מטפחת את משק קלמנטרה- משק עזר פרמאי, לומדת, מלמדת ובעיקר חייה פרמקלצ'ר.

טליה שניידר

מורה PDC

טליה שניידר

טליה שניידר היא בעלת הוצאת הספרים האקולוגית היחידה בארץ, הוצאת יער. היא עצמה כותבת ומתרגמת ספרות מעשית בפרמקלצ'ר, כולל 'גן עדן בפתח הבית', 'חוג טבע גן עדן לילדים' ואחרים. סך הכל כתבה והוציאה עד כה 8 ספרים. בזכות התמדתה בעבודה זו יצרה טליה  נגישות למידע מעשי וברמה גבוהה לקורא הישראלי המבקש לחיות ירוק-עמוק, וגם לחגוג את החיים. טליה מדפיסה אך ורק ספרות ישומית, ומדגימה את הדברים גם בביתה ובחיי משפחתה, יום יום.

עוסקת בחינוך שנים רבות עם ילדים ומבוגרים. חיה  ומלמדת פרמקלצ'ר משנת 1998, ועושה את זה כל יום קצת יותר טוב, ויותר לעומק. יחד עם בעלה הקימו את משק צוף בפרדס חנה, וכיום חיים עם ילדיהם בקהילה קטנה ליד ירושלים, קהילת 'ברכת שלום'. בשנים האחרונות פועלת בשיתופעולה עם המועצה לשימור אתרים, בהקמת חוות בית ילין שבמוצא.

עידן אליקים

מורה PDC

עידן אליקים

אני עידן, אגרונום ומתכנן פרמקלצ'ר.

סיימתי את קורס הפרמקלצ'ר הראשון שלי ב 2005 ומאז עסקתי בתכנון והקמה של משקי פרמקלצ'ר,הקמת חקלאות בשיתוף הקהילה ותוכנית מתלמדים בינלאומית Eco Israel.  ב- 2009 סיימתי תואר ראשון באוניברסיטה העברית בחוג למדעי הצמח, במסלול יערנות, ניהול משאבי טבע ושטחים פתוחיםריכזתי את תחום החקלאות בחווה האקולוגית "חווה ואדם" מודיעין במשך 3 שנים.

בשנת 2011 סיימתי קורס מלמדי פרמקלצ'ר ומאז ועד היום אני מרכז ומדריך מספר מחזורי פרמקלצ'ר בשנה ב"חווה ואדם". בנוסף, כיום אני בסיימו של מחקר לתואר שני בחוג לאגרואקולוגיה של האוניברסיטה העברית.

נשוי לורד ואב לדולב ונווה המקסימים.

"מי שדואג לימים זורע חיטים, מי שדואג לשנים נוטע עצים, מי שדואג לדורות מחנך אנשים" 

תכנון פרמקלצ'ר מאפשר לנו לעשות את שלושתם יחד.

גלעד מרגלית

מורה PDC

גלעד מרגלית
מאז אני זוכר את עצמי חקרתי ושאלתי שאלות. בגיל צעיר נחשפתי לנושאים סביבתיים וחברתיים והייתי פעיל בארגונים שונים. אחרי שנים של פעילות סביבתית וחינוכית במסגרות שונות ועבודה באימון ספורט אתגרי וסיירות לנוער נסעתי ב1999 ללימודי תואר ראשון בחינוך והדרכה חוויתית ותכנון בר קיימא באריזונה. (Prescott College )
 
השהייה בטבע העוצמתי של מערב ארה"ב גרמה לי להרגיש מחד מנותק ומאידך רצון עז ללמוד ולהתחבר לטבע. שם נחשפתי לראשונה לפרמקלצ'ר ומייד הבנתי שזו מערכת התכנון ותפיסת העולם שמחברת כל כך הרבה חלקים בפאזל של חיי. מאז התלמדתי אצל המורה והמתכנן הותיק Tom Ward  באורגון, עשיתי שם קורס מורים, עבדתי ביערנות אקולוגית, בבניה טבעית וכעוזר בקורסים. חזרתי לארץ ב2003 ומאז הדרכתי קורסים מלאים בקיבוץ כברי, בסחנין, בחווה ואדם ובצבעון. בחווה ובצבעון יצא לי לתכנן מערכות במגוון רחב של נושאים וקנה מידה (לימוד,התנהלות, מים, בניה ועוד). במקביל השלמתי קורס שנתי של שומרי הגן והשתלמתי במגוון רחב של תחומים אקולוגיים, חברתיים ותרבותיים. ב2008 עשיתי דיפלומה בהנחיית Jan Martin Bang, הייתי שותף בהקמת ארגון הפ"ק הישראלי ועברתי לקיבוץ צבעון בגליל להקים את המרחב ללימוד אקולוגי בו התקיימו במשך שנה קורסי פ"ק מתקדמים, תוכניות מתלמדים ופרויקטים אקולוגיים מגוונים. בשנים האחרונות אני בונה ומבסס את התוכנית לליווי אישי בלימודי פ"ק מתקדמים ודיפלומה ונהנה ללוות רבים וטובים במסעם ליישום הפ"ק במעגלי וענפי חייהם. מאז 2011 אני מתגורר בישוב קדיתא שליד צפת וממשיך לפעול למען הזכות האנושית הבסיסית לקיום אורח חיים מקומי, קהילתי ובר קיימא, אשר מפחית בתביעת הרגל האקולוגית והחברתית, משקם את האדמה ומחזיר לאנשים את העוצמה לנהל את חייהם בכבוד. אחרי 15 שנים בתחום הבנתי והפנמתי שבשבילי הדבר הכי חשוב והכי קשה ללימוד ויישום הוא "אזור אפס": אקולוגיה אנושית.. ובמסע הארוך ללימוד וריפוי הנופים הפנימיים שלי (Inner Landscapes) אני יותר ויותר משקיע שם את מרצי.

גור רתם

מורה PDC

גור רתם

נולדתי בקיבוץ מגל בשנת 1961. להורי חדורי אידיאולוגיה של טבע, הגשמה וציונות. גדלתי על תרבות אירופאית קוסמופוליטית, עם האמונה העמוקה והפשוטה שכל בני האדם נולדו שווים, שיש לדעת את שמו של כל צמח, להפריד זבל אורגני לאכול מזון פשוט ובריא ולייבש עודפי פירות.

נדדנו בארץ בעקבות עבודתו של אבי ומאז גיל 3 אני חי בנגב, מטייל ולומד את האזור על כל היבטיו – האנושי, הבוטני והפיזי. גדלתי בירוחם, שדה בוקר ועומר ובתיכון ולמדתי בבית הספר התיכון החקלאי אשל הנשיא. במסלול הרגיל של כל בני דורי שירתי בצבע ביחידת שדה, עברתי את מלחמת לבנון ונסעתי לטייל בעולם באירופה, ארצות הברית ומקסיקו.

השכלה:

כשחזרתי בשנת 1984 התחלתי ללמוד חקלאות בפקולטה לחקלאות של האוניברסיטה העברית. סיימתי את התואר הראשון בחוג להורטיקולטורה ואת התואר השני בהצטיינות באקולוגיה של צמחי מדבר. בנוסף ללימודי החקלאות והאקולוגיה למדתי הדרכה חקלאית.

קורסים נוספים:

חקלאות אורגנית במדרשת רופין. לימודי שיאצו – בבית ספר "תמורות" לרפואה סינית. קורס מעצבי פרמקלצ'ר בבית ספר שדה עין גדי בהנחיית טליה שניידר. לימודים בקורס "שלום אלימות" – תוכנית בגישה הוליסטית במערכת החינוך ובחברה בהנחיית אלון שפריר. קורס נוסף של מעצבי פרמקלצ'ר בבית ספר שדה עין גדי בהנחיית דייב קלארק (מורה מאוסטרליה).

עבודה:

במסגרת הלימודים באוניברסיטה עבדתי כעוזר הוראות במחלקה לבוטניקה וכטכנאי במכון וולקני. עבדתי כמדריך חברתי בבית ספר חקלאי "עיינות" בין השנים 1993-2001 עבדתי בקרן קיימת לישראל כמדריך וכסגן מנהל משתלת גילת. מאז שנת 2000 עוסק בבניית משק הדגמה לפי עקרונות הפרמקלצ'ר ובהעברת קורסים בפרמקלצ'ר וחקלאות מקיימת. במשך כשנה הדרכתי פרמקלצ'ר בבית ספר תיכון "מבואות הנגב"

מצב משפחתי:

נשוי מאז שנת 1989 לעירית, רופאה וטרינרית. יש לנו 4 בנים. שחם יליד 1990, מעיין יליד 1992, אופיר יליד 1994 וירון יליד 2000
 

מאשה דולב

מורה PDC

מאשה דולב

אנחנו, אריה ואני, מתגוררים בכרכור. חיים ונושמים פרמקלצ'ר למעלה מעשר שנים. את המפגש הראשון שלי עם פרמקלצ'ר, אני חבה לאיתי האובן, בנינו הצעיר והמורה החכם שלי. מאז למדתי אצל טליה ויאן בנג, הייתי בחוות בקליפורניה ובקוסטה-ריקה. בשש השנים האחרונות אני מלמדת ומצמיחה קהילה מחוייבת ואכפתית. עד לאחרונה ניהלתי את הקואופרטיב למזון אורגני של כרכור, שפעל כ-8 שנים. במרחב המצומצם בו אנו חיים, הצלחנו ליצור גן פורח, שמספק לנו (ולאהובים שמסביבנו) כל טוב לאורך כל השנה, שפע של קומפוסט משובח, תולעים אדומות, דבש, אבוקדו, פאפיות, פירות וירקות כל השנה והרבה ידע. בעיקר הוא מקור השראה למתעניינים, לאנשי חינוך, כיתות בי"ס, גננות, קב' נשים מאום-אל-פאחם וכפר קרע.

מייק קפלין

מורה PDC

מייק קפלין

[caption id="attachment_823" align="alignnone" width="300"]בניה טבעית בלוטן בניה טבעית בלוטן[/caption]נולדתי באנגליה, בוגר הקולג' לריהוט בלונדון, מומחה לפרמקלצ'ר וחקלאות אורגנית, ובעל נסיון רב שנים בבנייה, בריתוך ובנגרות. חבר קיבוץ לוטן מאז 1986, היוזם והמנהל של הפרויקטים האקולוגים בלוטן, שהפכו להיות המרכז לאקולוגיה יצירתית. כשאני לא בעבודה, אפשר למצאו אותי עם אשתי, גוון, ואם הילדים משחק בבוץ או צופה בציפורים.

אייל ברקן

מורה PDC

אייל ברקן

זם מגלומן אבל אופטימי, מפתח מוצר לגידול אנכי של ירקות וקומפוסטרים צומחים, חובב פרויקטים של "עשה זאת בעצמך", מודט וויפאסנה, חובב טיולי אופניים, אגרונום חובב חרקים, מלמד פרמהקלצ'ר, אוהב קומפוסט, עושה כיף, לומד הרבה בידיים וגם קצת באוניברסיטה (פורטר), מגדל ירקות לצריכה עצמית, גנוב על כיפות גיאודסיות ונשוי באושר לאפרת (קטאן)

ניבה ויותם קיי

מורה PDC

ניבה ויותם קיי

מתגוררים בכפר סאלד שבגליל העליון. גדלים ומגדלים, לומדים ומלמדים. מורים מוסמכים מטעם ארגון הפרמקלצ'ר הישראלי, בעלי 6 שנים של ניסיון בתחום. ניבה מתמקצעת כבר הרבה שנים בקיימות יומיומית. אימא של לילי. יחד עם יותם מעמיקה בפרמקלצ'ר כשיטת תכנון וגם כאורח חיים. מייעצת, מתכננת, מלמדת ולומדת כל הזמן. כיום לומדת קדרות עם הרבה כוונה והנאה. יותם הוא גנן אקולוגי הוליסטי, למד לדיפלומה בפרמקלצ'ר עם קרן יעבץ, עבד בין היתר עם אוניברסיטת בן גוריון במחקר אקולוגי לשמירת מגוון המינים, וייעץ ולימד אודות קיימות בבתי ספר.

אסף צ'רטקוף

מורה PDC

אסף צ'רטקוף
מלמד את עצמי פרמקלצ'ר מ-2003 (לאורך הזמן זה נהיה יותר ויותר רציני). מקים "המעבדה הוירטואלית לקיימות" או בקיצור "בידיים" (מאי 2010) ו"הסדנא הקהילתית לקיימות בטבעון" (נובמבר 2012). מוסמך לדיפלומה בפרמקלצ'ר בימים אלו ממש. חי בטבעון, וחושב על הממשק בין העיר לכפר, עם הפנים קדימה.

יהונתן תפוחי

מורה PDC

יהונתן תפוחי
התמחות המיזם לימודים מעשים (עבודת כפיים,ותרגול אקטיבי) למען העמקת הקשר בין האדם לסביבותיו המשתנות(שטחים עירונים,כפרים,יערות או מדבריות) זהו מיזם עצמאי הפועל משנת 2002 בשיתוף פעולה עם כל אדם/ גוף המאמינים באהבת האדם והסביבה. אך אנחנו עושים את זה ........ מכללת פרמה- המכללה מאגדת את מיטב בעלי המקצוע בתחום האקולוגיה והפרמקלצ'ר בארץ. במכללה נלמדים קורסי פרמקלצ'ר, גננות, בריאות הגוף ושימושים נאותים בסביבה ובנוף עירוני או כפרי. עיצוב גינות פרמקלצ'ר- אנו מתכננים גינות ויערות מאכל, מערכות מים אפורים וקומפוסטציה. בנוסף אנו מספקים שירותי יעוץ נופי, סביבתי ואדריכלי למען יצירת סביבה אנושית יעילה וחסכונית, תוך יישום עקורונות אקולוגיים והגדלת שפע. "פרמה" חרטה על דגלה את ערכי הדאגה לאדם, המבקשים לתמוך בהגשמתו הבסיסית: שמחת חיים, בטחון, שפע, יצירתיות, שתוף פעולה ואהבה. במרדף אחר תשוקותיו וגחמותיו, האדם המודרני שכח את ערכיו, והמציא קיצורי דרך כדי להשיגן במהירות ובכמויות גדולות. זוהי מגמה הקשורה למשל לתרבות הצריכה, לעיוורון לשוקי עבדים ונשים, לניצול אגרסיבי של הטבע והשחטתו, לזיהום הנפש שלנו ולעוד ועוד תחלואים. זהו המקור לתחושת הכאוס שעולה בליבו של כל אחד מאיתנו מעת לעת, כאשר מנגנוני ההדחקה שלנו כבר לא מצליחים להדחיק... לכולנו יש חלק בתוהו ובוהו הזה, אך יחד עם זאת אנו מבינים שהפתרון מצוי בליבה של כל בעיה, והוא מבקש לבקוע, לגדול ולהיות למשהו אחר. פריצת הדרך שלנו היא השילוב בין החדש לישן, בין הידע האקדמאי לפועל בשדה, בין הדתי והחילוני, בין הקצוות... אנו ב"פרמה" מאמינים שעשייה אקולוגיה אמיתית מחייבת אותנו בראש ובראשונה לפעול ממקום ערכי עמוק, מקום של התבוננות ועשייה מתוך התעוררות ופיקחות איטית, הקשורה לתרגול והבנה של עצמנו ומרכיבי הסביבה.    

מליסה בלום שדל

מורה PDC

מליסה בלום שדל

מתכננת ומורה לפרמקלצר. שותפה בעסק חברתי "דרך היער". בתהליך של דיפלומה בפרמקלצר. בעלת ניסיון של שנים רבות בתחום החינוך היצירתי. רקדנית בעבר, כוריאוגרפית ומורה במיטב בתי הספר למחול בהווה. מעבירה סדנאות בתחום היצירה האקולוגית, תיפוף גוף, סטפס ובניית כלים מוזיקליים.  

ברק בן חנן

מורה PDC

אני לומד עוסק ויוזם בתחומי הפרמקלצ'ר (קיימות מעשית) והעסקים החברתיים. מקים 'דרך היער' ו'הגנרטור לצמיחה מקומית'. מנחה דיפלומה ובקורסי PDC, יוזם ומתכנן תוכניות והכשרות בתחום הפרמקלצ'ר. עוסק בתכנון פרמקלצ'ר ללקוחות פרטיים ומוסדיים, ניהול פרוייקטים וגינון קהילתי. גר בשכונת מעוז אביב בתל אביב ופעיל להפיכתה משכונה קיימת למקיימת. נשוי לתמר, אבא לאביתר זהר ובארי המקסימים.