אלון ואלה

עקרון הפרמקלצ'ר – "להתבונן ולהתחבר" – הסיפור של אלון ואלה- מאת גלעד מרגלית

השכנים הצמודים שלי ממערב לביתי הם אלון ואלה, זוג מקסים…

…של עצים המתגוררים על כמה עשרות מטרים רבועים ונושקים למרפסת שלי. מתחתם ובצמוד להם מתגוררות מרוות, אלות מסטיק, מטפסים שונים ופרחי פקעות. המרחב הנפלא שהם יוצרים יחדיו מאפשר סביבת חיים ללטאות, נחשים, קיפודים, חזירי בר, ציפורים ואין ספור יצורים בקרקע הפורייה שהם מטפחים. שכנים ניפלאים…

אני יוצא כל בוקר להודות להם, לשמיים, ולבריאה כולה על ניפלאותיה, ולתרגל צ'י קונג בהשראתם. תקופת סתיו כאן וטיפת גשם לא ירדה כבר יותר משישה חודשים. אלון ואלה ניראים טוב והבוקר שמתי לב שאלפי בלוטים מבשילים בחיקו של אלון. מאיפה הם יונקים את המים להמשיך להתקיים ככה חודשים ארוכים ללא השקייה? איזו עוצמה וכוחות חיים דרושים מבחינתם בכדי להעמיק שורשים דרך שכבות הסלע הקשות שבגבעה הגלילית הזו, ולמצוא לחות כל חודשי הקיץ והסתיו היבשים והארוכים. אלון ואלה, וכל חבורתם, הינם השראה אדירה עבורי. השראה לאיכויות של יציבות, חוסן, עמידות, הסתגלות, כוחות עמוקים, גמישות, נדיבות, שיתוף פעולה, קהילתיות, מקומיות.

השבוע טיילתי בנחל כזיב והתבוננתי דקות ארוכות במחשוף קרקע וסלע בגובה מטרים רבים, אשר נחשף ליפני עשרות שנים כתוצאה מעבודות הפיתוח של דרך הגישה לשמורה ולמתקני רשות המים.

המחשוף חושף סיפור מופלא של שכבות אבנים וסחף אשר כניראה הצתברו בעידנים קדומים יותר של הנחל והיום משמשים כמצע הגידול של חורש ים תיכוני אדיר מימדים במפנה צפוני ולח. עצי דפנה, אדר סורי, אלון מצוי ואין ספור שיחים ומטפסים כולם משגשגים שם בהרמוניה ירוקה…

כיצד הם יונקים מים דרך שכבות עמוקות כל כך של אבנים וסלעים? ניסיתי לדמיין את מערכת ההשקייה האדירה אשר היה צריך להתקין אילו מישהו היה מנסה לתכנן, לשתול ולתחזק נוף כזה.. זה בלתי נתפס.

כשאני מאפשר לתודעה שלי מרחב להתבונן ולהתחבר למה שעד ליפני רגע היה מובן מאילו סביבי – מתחילות לעלות שאלות, רגשות, תחושות ומחשבות אשר יוצרות קשר אחר, עמוק ורחב יותר עם הסביבה. 

זהו הבסיס, השלב הראשון ומצב התודעה הרצוי והמתמשך לכל תהליך חשיבה, תכנון ועיצוב של מערכת אקולוגית ובעצם.. של כל מערכת בחיינו.

אתמול בלילה ירד היורה והמטיר גשמים עזים במשך יותר מיממה…

אלון ,אלה וחבורתם העליזה שתו לרוויה… לראשונה מזה שישה חודשים.

פלא פלאים.

המאמר הזה מוקדש בהודיה לכמה ממורי וחלוצי הדרך בתחום החורש והאקולוגיה בארץ: שלמה אילן ז"ל, אביבה רבינוביץ' ז"ל, עירית שרייר מכליל, איתן רוזנברג ממעלה צביה, דינה יוגב ממתת, איציק גזיאל מחווה ואדם, ועופר ישראל מאדמה. תודה לכם. מקווה שנזכה להמשיך את דרככם ולפתחה.

 

Be sure you are familiar with your skill to

If you skip any of the"or" portions of the paragraph you'll run the possibility of https://www.affordable-papers.net/ running out of time.

write a well-written essay.

התחברות לאתר

עדיין לא חבר? הצטרף עכשיו!