אסף צ'רטקוף

בעל דיפלומה בפרמקלצ'ר משנת 2015. עובד על הטמעת עקרונות הקוד הפתוח בעולם הפרמקלצ'ר, מלמד פרמקלצ'ר מ-2014, ומתכנן ללקוחות פרטיים, שהתובעני מכולם הוא עצמו.
הקים את המעבדה הוירטואלית לקיימות (מה קוראים אותו "בידיים" לפעמים), מפעיל את "הסדנא הקהילתית לקיימות" בטבעון, מייסד ופעיל בקבוצת טרנזישן טבעון, וחולם על היום בו יעברו שבועות עד שיכנס לרכב ממונע.

נפגשתי לראשונה עם הפרמקלצ'ר ב-2002, כשבניתי את מערכי ההדרכה לקורס מדריכי חוץ וטבע של חטיבת בני המושבים שאותו ריכזתי באותה שנה. כבר באותו הקורס המפגש הזה נתן את אותותיו.

באותו זמן, פחות או יותר, פגשתי את החממה ליזמות חינוכית סביבתית, שהייתה בתחילת דרכה (למדתי במחזור א' של המסלול הסביבתי בחממה), ולמדתי במסלול ארבע שנים. שני הדברים היותר משמעותיים שלקחתי משם היו החיבור לאנשים (קודם כל) וכלים ללמידה עצמאית שתומכים בי עד היום. היו בלימודים גם נגיעות של פרמקלצ'ר (כמו קורס בלוטן) והמון מדעים (כן, כן, אלו מבית ספר) וגם חינוך.

הפרמקלצ'ר הלכה והתבססה אצלי ככלי להתבוננות על המציאות – על המשבר הסביבתי, על צרכים, רצונות ומשאבים, על בני אדם. למדתי בעיקר לבד. אבל לא באמת הייתי לבד. קראתי ספרים, ראיתי סרטים, שאלתי שאלות, והתנסתי המון (המון!) בעצמי.

בין השאר חייתי שנה באדמאמא (כחלק מקבוצה שיתופית שהייתי חלק ממנה עד אותה שנה) בניתי אוהל בעצמי וחייתי בו שנה בכליל (ומאז אני ממליץ לכל אדם ששואל אותי לחיות לפחות שנה מהחיים באוהל. ההכרות עם מזג האוויר ועונות השנה מתחדדת פלאים), ביקרתי חוות ופרויקטים באירופה ובדרום-אמריקה, ועוד.

באפריל 2010 הקמתי את "בידיים", מה שהיום מוכר כמעבדה הוירטואלית לקיימות. כמה חודשים לאחר מכן, הבנתי שזאת הייתה נקודת מפנה עבורי, והדיאלוג שלי עם עצמי אודות מקומי במארג הגדול התחדד. במאי 2011 הצטרפתי לקבוצת הסמכה לדיפלומה בהנחייתו של גלעד מרגלית.

הדרך אינסופית. זה לא רע, כי אני נהנה מהנוף.

מקצוע: מתכנת פרמקלצ’ר, מורה PDC מוכר ע"י פרמקלצ'ר ישראל, מנחה דיפלומה מוכר ע"י פרמקלצ'ר ישראל

הכשרה:
בניית מערכת Bio-Digester – מנחה: איתי האובן
שלוש שנים בחממה ליזמות סביבתית חינוכית (סמינר הקיבוצים + המכון לחינוך דמוקרטי)
קורס ביו-פאלחה – מורה: חיים פלדמן
דיפלומה בפרמקלצ'ר – מנחה: גלעד מרגלית

תחומי עניין ועיסוק (לפי פרח הפרמקלצ'ר):
– אחריות כלפי האדמה והטבע
– בריאות הגוף והנפש
– הסביבה הבנויה
– כלים וטכנולוגיה
– כלכלה ומימון
– תרבות חינוך ומידע
– מקרקעין‬ ‫וממשל‬ קהילה
– כלי תכנון פרמקלצ'ר והאתיקות

התחברות לאתר

עדיין לא חבר? הצטרף עכשיו!

ברוכים הבאים לאתר החדש, האתר בבניה ואנחנו עובדים על התיקונים והעדכונים, אנא התאזרו בסבלנות. תודה!